Automatická převodovka

Příspěvekod Jenyk » pát črc 08, 2011 20:25,0

10 000 za výměnu filtru i s olejem považuju za naprosto luxusní cenu a bez váhání bych do toho šel. Předpokladem je že mechanik ví o čem mluví a počítá s tím, že převodovku musí vyndat a rozpůlit a ty počítáš s tím, že přitom v ní může najít něco opotřebeného a v takovém případě se může stát, že bude rozumné něco málo přisypat. To by ti ale měl předem říci mechanik pole svých zkušeností a pokud to říci neumí, měnit bych ho to nenechal.
CMC604
Mondeo Titanium Kombi, Duratec 2,5 V6 125 kW, Durashift 5-Tronic, 2005
Cadillac Eldorado Convertible, V8 8,2 190 HP SAE, 1975
Cadillac Sixty Special, V8 4,9 200 HP, 1993
Jenyk

Automat v C-Max 2.0 benzín 107kW

Příspěvekod otakar » pon srp 15, 2011 20:43,0

Zdravím.

Mám C-Maxe 2.0 benzín 107kW se 4 st. automatem

Hledám někoho v okolí, abychom vyměnili zkušenosti.

Více na:
http://moje.auto.cz/otakar57/ford.html
9/2009 C-Max Duratec HE 2.0 PFI (145PS); 4.st. automatická převodovka 4F27E
otakar
Junior
Junior

Převodovka C4DE Mondeo 2001

Příspěvekod Borek » pon čer 18, 2012 13:33,0

mám dotaz ohledně automatu, tak snad někdo bude vědět (alespoň něco positivního)

Mým problém je, že převodovka (nebo něco v blízkosti převodovky) píská podle
sešlápnutého plynu (čím více je sešlápnutý, tím víc to píská). Na neutrál to nic
nedělá, ani když prošlápnu plyn.

Automat řadí dobře, neztrácí výkon, necuká při řazení, volnoběh je v pohodě,
startování taky. V tomto ohledu to je ok. Nic nerachotí, jen ten pískot při
plynu. Nezdá se ani, že to je závislé na otáčkách, při přeřazení na vyšší stupeň
otáčky poklesnou, ale výška toho zvuku je stejná.

najeto 75 000 km,
Podle VIN:
Mondeo 2001
Série 40
2.0L Duratec HE SEFI (145PS)
4rychl. automat. přev. CD4E
LHD FWD
4.23

Díky
Borek
Junior
Junior

Re: Automatická převodovka

Příspěvekod Pavel Vraštil » úte črc 31, 2012 0:40,0

mě taky píská-spíše kňourá převodovka.čím vyšší otáčky motoru,tím vyšší tón.Mě to kňourá i při volnoběhu na N ,P..Dal jsem auto na montážní jámu a poslouchal jsem,odkud to jde. Nejsilněji to jde z té díry,kudy je vidět hydrodynamický měnič.(U auta s manuálem je tou dírou vidět na spojku). Takže moje převodovka už to bude mít brzy za sebou. Tak teď řeším,co s tím.Oprava převodovky bude asi dost drahá.Nejraději bych to auto sešrotoval,aby už nemohlo nikoho dalšího zlobit.
Než to udělám,vyndám převodovku a pokusím se jí opravit svépomocí.Pokud bude po rozebrání zjistitelná zjevná závada,risknu nákup opravné sady .Pokud to bude hydroměnič,tak to je dražší.Ten se mění celý.Pokud uznám,že to nezvládnu,budu shánět nějakou z inzerátu,vrakoviště...Nemáte někdo zkušenost,zda je možná komptibilita s AT z TDCi? Nemáte někdo převodovku na prodej
AT je sice velmi příjemná věc,ale tady v Česku je to velký problém.Beztrestně se tu omlazují auta a koupit zdravé auto za odpovídající cenu je tu skoro nemožné.Mému Fordíkovi nic nevyčítám.Už si své odjezdil kdesi v Německu a je vlastně zázrak,že tady v Česku ještě něco odsloužil.
Ford Mondeo kombi 2.5 V6 Ghia Durashift 5 tronic 2004
Pavel Vraštil
*
*

Příspěvekod mermex » pát srp 03, 2012 21:37,0

nedávno jsem zkoumal jak vlastně tento hydrodynamický měnič funguje a narazil jsem na docela dost firem, který se repasemi zabývají, tak třeba by vedla cesta i tudy... např. http://www.hydromenice.cz/cze/cenik-opr ... menicu.php
Mondeo MKIII, TDDi 2,0 85kW, Sedan, r.v. 2002, Ghia
mermex
Junior
Junior

Příspěvekod Jenyk » ned srp 05, 2012 19:31,0

Trochu mne ta beznaděj překvapuje, dát převodovku dohromady mi nepřijde jako velký problém. Mně se v ní hrabali tady http://www.prevodovka.cz/ a spokojenost. Mimochodem po autu, jak máš (pravda nevím v jakém stavu) jsem se díval skoro rok, najít slušné byla docela práce a přisla by mi velká škoda to tvé nechat sešrotovat.
Naposledy upravil Jenyk dne sob srp 11, 2012 9:57,0, celkově upraveno 1
CMC604
Jenyk

Příspěvekod Pavel Vraštil » sob srp 11, 2012 0:03,0

No jestli sháníš starýho Forda s Jatco automatem,tak si dej velkýho bacha.Nedávno tady,nebo ve fordfans, Slunce řešil problém s protočenou poloosou právě u automatu. No a co myslíš,že jsem zjistil já,když jsem vymontoval převodovku z auta ? Mimo rozlámaných planetových kol v převodovce je pěkně ožižlaný tisícihran jak v převodovce,tak na hnacím hřídeli.Kdyby se nerozpadla ta planetová kola,tak bych za chvilku řešil problém s protočenou poloosou.Tak pozor na starýho Forda.Tak dobře vybírej,ať se nestaneš obětí podvodu s přetočeným tachometrem,jako já.
Pavel Vraštil
*
*

Příspěvekod Jenyk » sob srp 11, 2012 10:00,0

Dovezl jsem právě z Německa kousek z roku 2005 s celkem důvěryhodnými 46 000 na tachometru, koupeno od soukromníka. Užívám si šestiválec, to je líbeznější zvuk (tedy spíš ticho) než zpěv ptáků na stromech :D
CMC604
Jenyk

Příspěvekod Pavel Vraštil » čtv srp 16, 2012 23:33,0

No já už mám převodovku opravenou. Sehnal jsem jednu repasovanou v jednom pražském servisu za pěknou cenu. Už jsem si jí i namontoval. Byla to trochu fuška. Nemám moc dobré vybavení,tak jsem musel pořád nějak improvizovat,ale nakonec se to povedlo.Tak snad bude nějakou chvíli sloužit.
O závadě na té původní se servisman vyjádřil : závada tělesa FORWARD PLANET gradovala postupně.Už když jste auto kupoval ( z druhé ruky) tak bylo těleso KO.
A měl asi pravdu. Několik dní po koupi vozu ( před dvěma lety) jsem si zkontroloval převodovou kapalinu a zdála se mi kalná. A to byla zásadní indicie. Ale jezdil jsem v klídku,páč bylo všechno jakoby OK. Tak bacha na ty převodovky.
Servisman mi vrátil moji poškozenou převodovku a ukázal mi vadný díl. Takže mám doma jednu poškozenou převodovku na díly. Nacvičil jsem si její rozborku,sborku.Polovina závad jde vyřešit ,aniž se převodovka vymontuje z auta.
Taky je tam ožvejkanej ten tisícihran diferenciálu pro pravou poloosu.Což je taky průser - tikající bomba . Servisman tvrdí,že je to u těhle Jatco převodovek poměrně častá závada - viz příspěvek od SLUNCE.
Tak mnoho šťastných kilometrů s AT Jatco
Pavel Vraštil
*
*

Příspěvekod DR » pát srp 17, 2012 9:03,0

Pavel Vraštil: Díky za podrobné info. Ale chybí mi tam dvě zásadní informace:
1. název servisu, kde ti pomohli
2. náklady na opravu
CMC 053 ( Ford Mondeo club ) CFC 660 (Ford Focus klub)
mondeo 2.2TDCi, 147kW, kombi, 04/2014
(před tím mondeo 2.5T, 162kW, kombi, 10/2007, Titanium X_____ ST200, 2000, hatchback;____ mondeo 2.5 V6 LPG, ghia, 1998, combi);
Renault Trafic, dci150, combi van, 2008 + Fiat Brava 1.6 16V 1998 + Renaul Megane 1.6 16V 2012
DR
Moderator
Moderator

Příspěvekod Pavel Vraštil » ned srp 19, 2012 23:30,0

Kde mi pomohli? Po několikadenním shánění po vrakovištích ,kde mi vnucovali různé převodovky - dokonce i z vozů s TDCI motorem, a tak jsem raději začal shánět pomoc v odborných servisech.Chvilku jsem byl rozhodnut auto sešrotovat,páč ceny například v KAPS byly šílené. Většinou začínaly na 25-30 000kč bez DPH a končily okolo 70000kč. Nakonec jsem se doprosil v servisu převodovek v pražských Vršovicích ( v areálu autoservisu Dojáček).Měli tam jednu z nějaké bouračky. Tak mi jí připravili + zkontrolovali za 12000kč. Což je sice riziko,protože převodovka byla neznámého původu,ale od kolegy jsem měl na servis dobré reference. Moji starou převodovku mi vrátili.Jako protihodnotu ji nechtěli. Ale nevím,jestli mají převodovky JATCO JF506 E do Mondea na skladě.Spíš mi to připadá,že to byla náhoda. Ale určitě ji opravit dovedou.Ale ta cena opravy bude asi trochu jinde - blíže ceně KAPS. Nové náhradní díly jsou dost drahé.
Auto zatím jezdí a řadí pěkně.Lépe,než moje stará původní převodovka. Ale úplně tichá není.Něco tam taky vrčí. Jenže nemám srovnání,jak tichá je nová převodovka. Třeba je to u starší převodovky normální. No uvidíme. Budu naslouchat.
Ještě mi zbývá vyřešit - sehnat tu ožvejkanou spojovačku .
Pavel Vraštil
*
*

Příspěvekod Jenyk » pon srp 20, 2012 21:17,0

Z téhle převodovky jsem nikdy žádné pazvuky neslyšel.
CMC604
Jenyk

Příspěvekod Pavel Vraštil » pon zář 10, 2012 14:47,0

Tak jsem zase musel řešit tu převodovku. Jak jsem psal,že je ta odkoupená ze servisu trochu hlučná,tak se to zhoršovalo,až mě to nakoplo k akci.Navštívil jsem sevis,kde jsem koupil převodovku a nechal ty pazvuky poslechnout mechanikem. Ten přiznal,že z prostoru převodovky jdou nezvyklé pazvuky. Poradil,ať převodovku rozpůlím a zkontroluji. Že prý za převodovku ručí.Že pazvuky nemusí vyluzovat převodovka,ale že se to může přenášet z motoru,hydroměniče.... Tak jsem doma převodovku částečně rozebral - zatím jen z boku.To se po částečném zpuštění motoru s převodovku - cca o 20cm- dá provést. Vyjmul jsem všechna soukolí,klece lamely... a všechno se zdálo OK. No tak jsem převodovku vymontoval celou ,že zkontroluji i ten zbytek. A opravdu bylo všechno OK. Takže mechanik nelhal,prodali mi opravdu funkční převodovku. Ta od nich je v lepším stavu,než moje původní. Převodovku jsem složil,zalepil a namontoval s mým původním hydroměničem. Není to úplně tiché,ale je to lepší. Vypadá to tedy,že závada na mé původní převodovce byla způsobena těmi vylágrovanými planetovými soukolími a pazvuky z " nové" převodovky byly způsobeny hdroměničem,který jsem od sevisu návdavkem dostal k té převodovce a který je bez záruky. Ovšem mechanik mi doporučil použít ten měnič od nich,že prý by měl být dobrý a možná i lepší,než můj původní.
Takže se mi doma válí skoro kompletní náhradní převodovka s měničem neznámé použitelnosti.
Když už jsem měl převodovku rozpůlenou,zkompletoval jsem si diferenciál.Jak jsem dříve napsal,mám silně optřebovanou pravou hnací hřídel . Bohužel je ožvejkaný i tisícihran v planetovém kolečku diferenciálu pro pravou poloosu té " nové" převodovky. Je sice zachovalejší,než u mé původní převodovky,ale je ožvejkanej taky. Naštěstí jsou v diferenciálu obě planetová kolečka ( pro pravou i levou poloosu) stejná. Tak jsem ze dvou načatých diferáků poskládal jeden perfektní.
Takže Fordík pořád zlobí. Ještě nějakou takovou závadu a rozloučím se s vaší fordí komunitou a koupím si DACIi. Sice budu jistě také něco pořád opravovat,ale to k DACIi patří a očekávám to.
Jistě namítnete,že jsem nalétl podvodníkovi a koupil auto s přetočeným tachometrem ..... a že auto s nájezdem 300000Km prostě vyžaduje nějaké investice a opravy ... ANO je to tak a proto SMRT všem přetáčečům tachometrů.
Pavel Vraštil
*
*

Příspěvekod TomZ » čtv lis 01, 2012 14:29,0

Ahoj, chtel bych se zeptat zda kolisani otacek pri urcitym jizdnim rezimu je ve spojeni s automatem normalni. Při jízdě z kopce bez plynu, nebo po rovině bez plynu mi kolísají otáčky zhruba o 250. Nevšiml jsem si toho u studeného motoru, ale při zahřátem motoru to dělá běžně. Hlavně se to děje v rozsahu 1200-2500 - typicky například kopec od Cukráku po Strakonické smerěm do Prahy. Čeho jsem si všiml(nevím zda to má souvislost), že při jízdě z delšího kopce (např od toho Cukráku) mi padá teplota z 90 na cca 75 stupňů, níž už ne.
Je to vlastnost automatu, ze toto dela (nemyslim si). Pripadne je to problem spis prevodovky, nebo motoru? (v topicu TDCi nikdo neodpovida).
Mondeo Ghia Kombi, TDCi 96 kW,Durashift 5-Tronic, 2004
TomZ
*
*

Příspěvekod Jenyk » čtv lis 01, 2012 21:30,0

Ahoj Tomáši, já si toho kolísání u tvýho (dřív mýho :( ) auta nikdy nevšim. U dnešního mi to ale také trochu dělá. Zákonitost jsem nevysledoval, přijde mi že u toho benzínu se měnič nezamyká tak důsledně a brzy, jako u nafty. Ale jak říkám, nemusel jsem si všimnout. Kdyžtak se někdy stav a vyzkoušíme je po sobě.

Teplota klesala když byl kosa, okolo nuly a níž. Termostaty jsou oba někdy v minulých letech měněné, nepomohlo to, holt známá vlasnost TDCi. Nakonec jsem na zimu dal před čumák kus papundeklu a bylo po problému. Na tohle mi ale přijde pořád ještě dost teplo, možná bych ty termostaty zkontroloval.
CMC604
Jenyk

Příspěvekod TomZ » pát lis 02, 2012 9:14,0

Ahoj Honzo,
ted pojedu delsi cestu, snad najdu nejaky priznak. Vliv teploty take spis vylucuji a snizovani na tech 75 beru jako skoro normalni. I tak radsi pro jistotu necham termostaty zkontrolovat/vymenit pri prohlidce ve 160k km, coz je za chvili. Cena tam neni nijak vysoka.
TomZ
*
*

Příspěvekod ACIDtick » ned lis 04, 2012 2:22,0

Tohle kolísání otáček pozoruju od tý doby, co tohle auto mám (5,5 roku, 140tkm). Mě se to projevuje jen při jízdě z kopce, na rovině ne. Je to takovej stav jako by si předovovka nemohla vybrat, jestli vyřadit nebo brzdit motorem. Jedeš z kopce, sundáš nohu z plynu, otáčky klesnou skoro k 1000 a pak se zase zvednou k asi 2000 nebo tak. Při šlápnutí na brzdu to většinou začne brzdit motorem (otáčky se zvýší). Je to ono?
Závisí to hlavně na charakteru cesty (sklon kopce, rychlost) a jízdním stylu (čím jedeš ostřejc, tím míňkrát se to stane). Taky na naložení auta.

Mě to teda trošku ruší, ale našel jsem jediný řešení - zvyknout si nebo jezdit tak, aby se to nestávalo. Což je pro mě řešení více "nepříjemností" s touhle převodovkou - jezdím každý den stejný úsek a pravidelně se mi stává, že na několika místech převodovka řadí s větším rázem než jinde - tak už vím, jakou tam jet rychlostí a jak pod plynem, aby to zařadilo sametově. Když se člověk s tím automatem zžije, tak se dá.
Mimochodem, za 8,5 let a 245tkm nebyl měněn olej a řadí to pořád stejně.

Co se týká kolísání teploty, tak mě to začalo dělat ze dne na den minulý rok, vyměnil jsem oba termostaty a pořád to kolísá. A to i v létě. Ale je fakt, že jezdím dost usedle, tak se tomu ani moc nedivím. Podle mýho mechanika je asi problém v elektronice - budík v palubce nebo senzor, co mu dává signál, je moc citlivej - při poklesu reálný teploty o pár stupňu ukáže pokles o pár desítek stupňu třeba (ověřeno diagnostikou při jízdě auta - mýho teda ne, ale prý je to běžná věc). Jeho doporučení zní vyměnit termstaty a když to nepomůže, tak neřešit. Já to dál neřeším a nepozoruju žádný problémy.
Mondeo MKIII, 2.0 TDCi 96kW 5st. aut. , Kombi, r.v. 2004, Carving
ACIDtick
*
*

Příspěvekod TomZ » ned lis 04, 2012 21:10,0

Dnes pri delsi ceste jsem vypozoroval, ze se to deje pouze pod 2000ot/m, vzdy bez plynu. Zpravidla kdyz napr dojizdim do obce bez plynu, nebo z kopce. Nekdy treba jen o 50, nekdy az 250 otacek. Nestava se to v pripade, kdy prevodovka pri prudsim dobrzdovani podradi, otacky jsou nad 2k, ale diky brzdeni jdou niz. Jeste zkusim vypozorovat, zda se to deje jen na 5. prevodovy stupen.

@ ACIDtick: Diky za info, jsem rad ze podobny chovani nemam sam a ze u tebe to dlouhou dobu neni problem. A jak rikas, taky mam jedno misto po ceste domu, kde prevodovka si vzdy nevi rady. S tim problem nemam.

Premyslim ci mto muze byt. Napada me hydromenic (nicmene nevim na jakem principu funguje). Zkusim projit zahranicni fora, na ceskych jsem nic nenasel.

Ohledne teploty souhlasim co bylo psano.
TomZ
*
*

Příspěvekod HOOK » pát pro 21, 2012 23:23,0

2 Pavel Vraštil: tedy máš můj obdiv na rozborku automatu bych si asi doma netroufnul zvlast potom, co jsem cetl o tom jak se jatco blbe opravuje. Mel bych k tobe prosbu, zjistil jsem malý únik oleje v napojení hadiček do chladiče. Potřeboval bych poradit, kde je nějaký kontrolní otvor, abych mohl zkontrolovat hladinu oleje. Bylo by eventuelně možné se s tebou setkat? Pokud jsi z Prahy. Aspoň si budes moci poslechnou prevodovku, která bude mit najeto teprve 100 tisic:)

Diky Filip runrig@seznam.cz
CMC 172
Mondeo 2.5V6 Ghia hatchback, automat 2005, 2.5V6 Ghia 1999 hatchback, automat
HOOK

Příspěvekod HOOK » úte led 01, 2013 13:28,0

Vi nekdo jaky olej mohu nalit do te prevodovky jatco? Patri tam tenhle? <http://www.oleje-pema.cz/prevodovy-olej-texaco-havoline-multi-vehicle-atf-1l_68635.html>
CMC 172
Mondeo 2.5V6 Ghia hatchback, automat 2005, 2.5V6 Ghia 1999 hatchback, automat
HOOK

PředchozíDalší

Zpět na Mondeo MK I-III - Převodovka, spojka